Tidligere programmer

    Tidligere programmer

    Program 2019

    Music

    Solange, The Good, The Bad & The Queen, The Raconteurs, The Minds of 99, The Smashing Pumpkins, Die Antwoord, Primal Scream, Charlotte Gainsbourg, Elbow, Hot Chip, Interpol, Richard Ashcroft, Kris Kristofferson, John Grant, Tina Dickow, Connan Mockasin, Danny Brown, Den Sorte Skole, Kamasi Washington, Lewis Capaldi, Seinabo Sey, Hatchie, Folkeklubben, Laid Back 40-års Jubilæum, Jada, Lowly, Hans Philip, Katinka, Peter Sommer & Tiggerne, Tim Christensen, Mads Langer, Steen Jørgensen.

    Late Night Disco: Louis Petri, Dee Brown & Frederik Tollund, Christian d’Or & Vinnie Who (DJ), Fyraftensboogie – 2000F & JG (DJ).

    Talks

    Jonathan Franzen, Vivienne Westwood, Dan Reed & Margo Jefferson, Laura Nirider, Steven Drizin & Tine Fischer, Helle Thorning-Schmidt & Vincent Hendricks, Jonatan Spang & Hella Joof, Kim Leine & Ahmed Akkari, Rane Willerslev & Jan Grarup, Knud Romer & Line Knutzon, Ruben Östlund & David Shrigley.

    Future Talks: Judith Butler, Guy Standing & Anders Fogh Jensen, Robert Sapolsky & Lone Frank, Andreas Mogensen & Anja C. Andersen, Jonatan Leer & Jakob Mielcke, Gina Rippon & Mikkel Wallentin, Christina Boutrup & Rikke Frank Jørgensen, Rasmus Boserup & Natasha Lindstaedt, Minik Rosing & Kaspar Colling Nielsen, David Erritzøe & Rasmus Poulsen.

    Art

    Etel Adnan, Sophia Al-Maria, Tania Bruguera, Tony Cokes, Olafur Eliasson, Hans Haacke, Lauren Halsey, Arthur Jafa, Eileen Myles, Precious Okoyomo, Wolfgang Tillmans, Rirkrit Tiravanija & Nora Turato, David Shrigley, Sophie Hjerl, Nana Francisca Schottländer, Jeannette Ehlers, Club Mafia, Lilibeth Cuenca Rasmussen, Farshad Farzankia, Henrik Vibskov

    Food

    Tasteland: Jesper Gøtz x Per Grupe, Sine Klejs, Holy Bean Coffee Roasters, Thomas Rode x Anders Strier Poulsen, MULD, Matt Orlando & Tiago Falcone, Lille Bakery, Juno the Bakery, Ten Belles, Christopher Melin x Morten Sylvest Noer, Æblerov (Forbidden Fruits), LÆSK, Lone Landmand & Søren Sørøver, Brandbygegaard, Marie Linea Østergaard, Ostemage, Helle Brønnum Carlsen & Jørgen Hoff, Gedulgt Masterclass.

    Restaurants: Heartland Banquet x Kadeau, Christian Bøjlund, Mikkel Karstad, Ciderpavillonen: Æblerov & Friends, Winterspring, Wine & Shellfish Bar by Musling Bistro, Gastro Fyn, Visit, Duck & Cover, Gedulgt, Simon Jul x Boneyard Taffel, Anarkist Beer & Food Lab (feat. William Milsted), Gourmensch.

    Food stands: Hooked, Konnerup & Co., Kung fra Birkemosegaard, Nelle’s Kaffe, Oles Gaard, Social Foodies, Gasoline Grill, Grød, Gothenborg, Klingenberg Ost & Delikatesser, Aroma is, Rødder & Vin, HindsholmGrisen, Den Fynske Ølbar: Smagen af Fyn, By Stokkebye, Vex Mex Foodtruck, Det fynske brasserie, Egeskov burger, Frankly, NORDFREDs, Grands vin, Summerbird, Anarki Vafler, Kolo, Allô, Banana, Cosmo Falafel, Det Søde Liv, Hansens Is, JIPI Argentine Food, Lê Trang, Letz Sushi, Nicecream, Snacks & Blues, Soup Stone, The Fish Project, Gourmetenes Grønt, Rahbek & Læssøe.

    Prxjects Stage

    Chinah, First Hate, Lust For Youth, Selma Judith, FRAADS, Goss, Erika de Casier, Necklace, Late Verlane, Jeuru, Henrik Lindstrand, Astrid Engberg (DJ), Amanda Baun (DJ), Emma Acs (DJ).

    Program 2018

    Music

    LCD Soundsystem, Van Morrison, Patti Smith and Her Band, The The, Grizzly Bear, Lykke Li, MØ, Rag’n’Bone Man, Slowdive, Alex Cameron, C.V. Jørgensen, Benal, Cory Henry & The Funk Apostles, Marie Key, Liss, Mew, AV AV AV, When Saints Go Machine, Søren Huss, Pussy Riot, Omar Souleyman, Oneohtrix Point Never, Peter Sommer, Jonah, Blacksmith, Kiriyama Family, Coco O., Fribytterdrømme, The Savage Rose. 

    Late Night Disco: Dee Brown, Louis Perti & Frederik Tollund.

    Talks

    Salman Rushdie, Slavoj Žižek, Tracey Emin, Günter Wallraff, Kristian Husted, Mithu Sanyal, Bodil Pedersen, Thomas F., Borgen, Kim Gordon, Nadya Tolokonnikova, Hans-Ulrich Obrist, Julie Andem, Peter Høeg, Jørgen Leth, Merete Pryds Helle, Christian F. Puglisi, Tor Nørretranders, Adam Price. 

    Future Talks: Eske Willerslev, Lone Frank, Jenny Wilson, Svend Brinkmann, Jens-Christian Holm, Mette Deding, Jytte Vikkelsøe, Etienne Augé, Carsten Rahbek, Kathy Willis, Trine Demant, Cecilie Nørgaard, Thore Husfeldt, Abdel Aziz Mahmoud, Johan Olsen, Rikke Pedersen, Marit-Solveig Seidenkrantz, Anne Mette Thorhauge, Peter Sunde , Deborah Crowe, Fritz Henglein, Jan Larsen.

    Art

    Allora & Calzadilla, Ditte Gantriis, Lea Guldditte Hestelund, Marie Thams, Kirsten Astrup 

    Food

    Tasteland:Evarist March, John Wrigh x Thomas Laursen, Nadine Levy Redzepi, Mikkel Friis-Holm, Matt Orlando, Henning Wiesinger, Peter Fröhlich, Marie Holm & Morten Lindberg, Rødder & Vin x Bo Bratlann, David Carsten Pedersen & Nikolaj Juel, Kim Møler-Elshøj, Anders Højlund Andersen x Michel Poulsen, Claus Hattesen, Poul Lang Nielsen, Sine Klejs Gren, Smag for Livet x Ole G. Mouritsen, Tobias Lau.

     Restaurants: Christian F. Puglisi x Heartland Banquet, Stedsans in the Woods, Cicchetti, Gourmensch, Musling Bistro, Sweet Sneak Studio, Thaisen Ma’hus. 

    Food stands: Bryggeriet Æ, Bugging Denmark, Coop.dk Mad & Irma, Den Fynske Ølbar, Det Fynsake brasserie Flakhaven, Det Fynske Spisekammer, Det Søde Liv, Friis-Holm Chokolade, Garden Theory, Gelato Italia, Grands Vin, Rahbek & Læssøe, Steensgaard, Summerbird Organic, Øhave.

    Prxjects Stage

    August Rosenbaum X CTM, Soleima X Live Strings, Kasper Bjørke [DJ set], Gents, Barselona, Jada, Louis Rustum, Yangze, Rolf Sparre Johansson, Morten Ramsland, Før Vi Spiser, Lit Love, SheCanPlay. 

    Klik og læs vores programavis fra Heartland 2019

    Screenshot 2019-10-24 at 11.57.00.png

    Klik og læs vores programavis fra Heartland 2018

    Skærmbillede 2018-11-22 kl. 14.17.05.png